Uppdrag

BETandWIN.com förvärvar Ongame e-solutions

19 juli 2006

BETand WIN.com Interactive Entertainment AG, det Österikebaserade online spel-och underhållningsföretaget förvärvar Ongame e-solutions AB, som är ett svenskt pokerföretag, för en summa av cirka 473 MEUR.

Vinge representerade BETandWIN och företrädare från Vinge var Carl Gustaf De Geer, Tuula Tallavaara och Jessica Veraeus.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025