Uppdrag

Beijer Byggmaterial förvärvar Bygg-Ole

10 oktober 2018 M&A

Vinge har företrätt Beijer Byggmaterial AB (”Beijer Byggmaterial”) i samband med att Beijer Byggmaterial ingått avtal om att förvärva Nacka Trä & Byggvaror, Sven Gustafsson AB ("Bygg-Ole"). Transaktionen är villkorad av sedvanliga tillträdesvillkor. 

Bygg-Ole är ett familjeägt företag med varuhus i Nacka, Värmdö, Märsta och Saltsjö-Boo. Årsomsättningen uppgår till drygt 700 miljoner kronor och företaget har drygt 200 anställda. Beijer Byggmaterial är Sveriges största helägda bygghandelskedja med 69 varuhus över hela Sverige. Beijer Byggmaterial växer i och med förvärvet av Bygg-Ole till totalt 73 varuhus i Sverige. Beijer Byggmaterial ingår i Stark Group, som är Nordens största distributör av byggmaterial med verksamheter i Danmark, Grönland, Norge, Sverige och Finland. 

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Linda Sengul och Anna Thoms (M&A), Hayaat Ibrahim (Corporate Commercial), Kristoffer Larsson (Real Property/Lease Agreements) samt Xandra Ståhlberg (Anti-Trust). 

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026