Uppdrag

Barclays Bank Plc och FöreningsSparbanken AB går samman i ett joint venture

26 april 2005

FöreningsSparbanken och engelska Barclays Bank har beslutat att bilda ett gemensamt bolag som ska marknadsföra och distribuera kreditkort på den nordiska marknaden. Bolaget kommer att samägas av FöreningsSparbanken och Barclays, där FöreningsSparbanken har 60 procent av rösterna och Barclays har 40 procent. Bildandet av det nya bolaget erfordrar myndigheternas godkännande.

Vinge representerade Barclays Bank plc. Ansvarig delägare var Michael Wigge som biträddes av Ulrich Ziche och Dan Hanqvist.

Relaterat

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom (tidigare Klarna Checkout), en snabbväxande aktör inom digital handel. Partnerskapet gör det möjligt för Resurs att accelerera sin strategiska utveckling genom att erbjuda en checkout till sina handlare, baserad på Kustoms marknadsledande infrastruktur.
25 mars 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärv av MedMera Bank AB

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärvet av samtliga aktier i MedMera Bank AB från Kooperativa Förbundet till ett totalt vederlag om 1 960 miljoner kronor. Transaktionen positionerar Morrow Bank som en ledande nordisk plattform inom konsumentfinansiering med en kombinerad bruttoutlåning om 28,2 miljarder kronor.
24 mars 2026