Uppdrag

Atria lämnar budpliktbud om förvärv av samtliga aktier i AB Sardus

9 mars 2007

Efter förvärv av aktier motsvarande 57,1% av aktiekapitalet och röstetalet i AB Sardus efter full utspädning med hänsyn till utgivna teckningsoptioner, har Atria lämnat budpliktsbud om förvärv av resterande aktier i AB Sardus.
 
Vinge var rådgivare till styrelsen i AB Sardus. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad och Rikard Stenberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026