Uppdrag

Allfunds Bank förvärvar Nordic Fund Market

29 mars 2019 M&A

Vinge har företrätt Allfunds Bank (”Allfunds”) i samband med att Allfunds ingått avtal om att förvärva Nordic Fund Market ("NFM") från Nasdaq.

Transaktionen är villkorad av sedvanliga tillträdesvillkor. 

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström och Carl Sander (M&A), Emma Stuart-Beck, Henrik Schön och Mikaela Lang (Financial Regulatory), Ulf Nilsson och Victor Ericsson (Skatt), Hedvig Ekdahl (Corporate Commercial) och Nicklas Thorgerzon (IT).

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026