Uppdrag

Akelius Fastigheter förvärvar Orion från HSB Malmö

12 maj 2005

Det svenska fastighetsbolaget Akelius Fastigheter har förvärvat den lokala konkurrenten Orion från HSB Malmös avdelning för finansiella tjänster. Köpesumman uppgår till MSEK 785 (MEUR 86) och affären förväntas stärka positionen för Akelius Fastigheter, som är Sveriges största privata hyresvärd.

Vinge representerade HSB Malmö. Ansvarig delägare på Vinge var Erik Gabrielson som biträddes av Fredrik Bogren.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026