Uppdrag

ABN Amro finansierar förvärv av Iittala Oy finansierar förvärv av Iittala Oy

12 maj 2005

Den operativa ledningen i Iittala Oy, ett finskt designföretag som producerar och säljer husgeråd och bruksföremål för hemmet, har tecknat avtal om förvärv av företaget med svenska dotterbolag tillsammans med ABN Amro Ventures, private equity-delen av ABN Amro, en holländsk koncern på området finansiella tjänster, från Hacman Oy, som är en del av ALI Group, en italiensk tillverkare av hushållsapparater och vitvaror. Köpesumman är ej offentlig.

Vinge representerade ABN Amro Ventures vad avsåg de svenska delarna i transaktionen. Ansvarig delägare på Vinge var Ulf Sallnäs som biträddes av Kristoffer Persson, Torbjörn Lindmark och Claes Henriksson.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025