Uppdrag

Vinge biträder grundare av utbildningsbolaget Educations Media Group (EMG) i samband med transaktion

28 augusti 2019 M&A

Vinge biträder Fredrik Söderlindh, Fredrik Högemark och Mattias Säker, tre av grundarna av utbildningsbolaget Educations Media Group (EMG), i samband med en transaktion där de tre grundarna blir majoritetsägare av EMG och riskkapitalbolaget Verdane kommer in som en ny ägare i EMG genom att förvärva aktier från bland annat investeringsbolaget Novax.

EMG förmedlar utbildningar på digitala plattformar och driver ett 20-tal digitala marknadsplatser inom utbildning. De mest kända varumärkena är ”Studentum.se”, ”Utbildning.se” och den internationella sajten ”Educations.com”. 

Vinges team har bestått av Jonas Bergström, Jonas Johansson och Samra Baytar
 

Relaterat

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025