Uppdrag

3i Group plc, Innovationskapital och smac säljer NordNav Technologies AB

19 februari 2007

3i Group plc, InnovationsKapital, smac och övriga aktieägare har tecknat avtal om försäljning av NordNav Technologies AB till Cambridge Silicon Radio plc. NordNav Technologies grundades 2002 och är tillverkare av mjukvaruprodukter till mobil GPS. Försäljningen av NordNav Technologies uppgår till ett värde av MUSD 75.
 
Vinge agerade rådgivare till säljarna och företrädare från Vinge var Johan Winnerblad, Claes Henriksson, Sara Hedblom och Johan Larsson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025