Uppdrag

Vinge har biträtt KKR vid förvärv av Gunnebo Industrier

22 maj 2019 M&A

Vinge har företrätt det globala investmentbolaget KKR i samband med att KKR:s portföljbolag, Crosby, har förvärvat Gunnebo Industrier från Segulah och minoritetsinvesterare. 

Crosby är ett globalt, marknadsledande företag med produkter inom lyfttillbehör och förankring. Gunnebo Industrier är en internationell verkstadskoncern som tillhandahåller produkter inom lyft- och materialhantering till en global kundbas. Företaget grundades 1764 och har tillverkningsenheter i Sverige, Norge och USA med dotterbolag i nio länder och distributionspartners i fler än 50 länder.

Vinges team bestod av bland andra Christina Kokko, Samra Baytar, Marith Welin-Berger och Hanna Risberg (Corporate and M&A), Adriana Berglund och Michael Montner (Commercial Agreements), Lisa Ullman (Employment), André Isacson och Josefine Larsson (Banking and Financing), Klara Secher och Hannah Kajlinger (IP), Kristoffer Larson (Real Property), Agnes Perbo och Nicklas Thorgerzon (IT) och Jessica Öijer (VDR-assistent). 
 

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026