Uppdrag

Vinge har biträtt Bragnum Invest i samband med förvärvet av SkySparc

8 juli 2019 M&A

Vinge har biträtt Bragnum Invest i samband med förvärvet av SkySparc, en oberoende systemleverantör, betrodd av banker, centralbanker, Fortune 100 corporate treasuries och kapitalförvaltare, som erbjuder kompletterande programvara, outsourcad support samt ett brett erbjudande av finansiella och tekniska konsulttjänster. 

Vinges team bestod i huvudsak av Christina Kokko, projektledare Hedvig Ekdahl och Christina Odengran, Ulrich Ziche, Lisa Ullman, Sarah Berger, Agnes Perbo, Christopher Widström, Ilze Lukins samt Victoria Owetz.

Befintliga SkySparc ägare och medarbetare förblir betydande aktieägare i bolaget.
 

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026