Uppdrag

Vinge har biträtt 10x Genomics, Inc med förvärvet av Spatial Transcriptomics

11 december 2018 M&A

Spatial Transcriptomics är aktiva inom ’spatial genomics’.

10x Genomics kommer att fortsätta driva Spatial Transcriptomics från Stockholm, med planer på att fortsätta växa i Sverige.

Vinges team har bestått av bland andra delägarna Christina Kokko och Kristina Ekberg samt biträdande juristerna Anna Thoms, Klara Secher, Sophia Holm, Lova Unge, Stina Bengtsson och Frida Ställborn.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026