Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

Vinge har företrätt läkemedelsutvecklingsbolaget Xspray Pharma i samband med en riktad nyemission, varigenom Xspray tillförs cirka 122 miljoner kronor.

Emissionen riktades till ett antal svenska och internationella institutionella investerare på grundval av ett accelererat bookbuilding-förfarande. Syftet med emissionen är att finansiera bolagets fortsatta utveckling av pågående projekt samt att stärka bolagets aktieägarbas.

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Nils Fredrik Dehlin och Joel Magnusson.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026