Uppdrag

Vinge företräder Silverfleet Capital vid dess investering i Collectia

21 februari 2020 M&A

Collectia är en snabbt växande inkasso- och skuldköpverksamhet som bedriver verksamhet i Danmark med närvaro i Sverige, Norge och Tyskland.

Företaget har över 175 anställda och betjänar cirka 13 000 företagskunder i över 600 000 aktiva fall.
Vinges team bestod av Christina Kokko tillsammans med bland andra biträdande juristerna Anna Thoms och Vilhelm Rondahl. Delägare Emma Stuart-Beck och biträdande juristen Mikaela Lang biträdde avseende regulatoriska frågor. ” Delägare Louise Brorson Salomon och biträdande juristerna Ludwig Wettergren och Hannes Pettersson biträdde avseende finansiella frågor.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026