Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av Wapro AB

7 juli 2017

Wapro AB utvecklar, marknadsför och försäljer innovativa produkter som hindrar och reglerar vattenflöden för att skydda fastigheter och infrastruktur mot översvämning vid stormar och vattenhöjning.

Wapros huvudkontor ligger i Karlshamn, och man har ett dotterbolag i Chicago, USA. Wapro omsätter cirka 40 MSEK med god lönsamhet och har försäljning i bland annat Europa, Nordamerika och Australien.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Kristina Ekberg tillsammans med bland andra biträdande juristerna Filip Öhrner och Manne Bergström.

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026