Uppdrag

Vinge företräder Equitix i samband med förvärvet av Brotorp vindkraftspark

28 februari 2020 M&A Energi

Vinge har företrätt Equitix i samband med förvärvet av Brotorp Power AB, ägare och ansvarig för driften av Brotorp vindkraftspark om 46,2 MW i Mönsterås kommun, från BlackRock.

Vinges team bestod av projektansvarig delägare Peter Sundgren (M&A) och, bland andra, delägarna Johan Cederblad och Thomas Sjöberg (fastighets- och miljörätt), Christoffer Thalin (M&A); counsel Sofia Törnroth Nyberg (projektfinansiering); biträdande juristerna Rasmus Perdahl (M&A), Hannah Kajlinger (M&A), Hannes Pettersson (M&A), Jolinn Uhlin (projektfinansiering), Martin Cronsioe (fastighetsrätt) och Karolina Cohrs (fastighetsrätt); och projektassistent Jessica Öijer.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026