Uppdrag

Vinge biträder Astrego Diagnostics AB vid kapitalanskaffning

29 januari 2020 M&A

Vinge har biträtt Astrego Diagnostics AB i samband med att japanska Sysmex Corporation investerat i bolaget och förvärvat strax under 25% av aktierna i bolaget.

Astrego utvecklar en banbrytande teknik för snabb karaktärisering av antibiotikakänslighet. Den första produkten ger läkare ett patientnära diagnostiskt verktyg för urinvägsinfektioner.

Vinge team bestod av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg och Viktoria Owetz Leyva.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026