Uppdrag

Vinge biträdde Strax vid automatiskt inlösenförfarande

Vinge har biträtt Strax AB vid genomförandet av ett automatiskt inlösenförfarande enligt vilket varje befintlig aktie i Strax delats upp i två aktier, varav en aktie (benämnd inlösenaktie) lösts in mot en likvid om 1,10 kronor.

Sammanlagt löstes 120 592 332 aktier in till ett belopp motsvarande cirka 133 miljoner kronor. Inlösenförfarandet godkändes av extra bolagsstämma den 28 december 2018 och likvid i inlösenförfarandet utbetalades den 30 januari 2019.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Malte Hedlund, Anna-Karin Alin och Julia Hirschberg. Maria Schultzberg och Henrik Wastenson biträdde avseende skattefrågor.
 

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026