Uppdrag

Vinge har företrätt Acast i samband med EUR 25 miljoner finansiering från EIB

30 augusti 2019 Bank och finans

Det svenska ledande podcast-bolaget Acast har säkrat en långsiktig finansiering på 25 miljoner euro från den Europeiska investeringsbanken (EIB).

EIB-finansieringen stöds av Europeiska fonden för strategiska investeringar (EFSI) som är en grundpelare i EU-kommissionens investeringsplan (mer känd som “Juncker-planen”) och syftar till att erbjuda innovativa bolag en alternativ finansieringskälla. Finansieringsavtalet har vissa kapitalliknande inslag utan att EIB blir aktieägare i bolaget. 

Acast grundades 2014, har sitt huvudkontor i Stockholm och bolagets tjänster finns tillgängliga i 10 länder. 

Vinges team har bestått av Sofia Törnroth Nyberg och Albert Wållgren (Banking & Finance) samt Johan Larsson och Vilhelm Rondahl (M&A).

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026