Uppdrag

Vinge har biträtt Bragnum Invest i samband med förvärvet av SkySparc

8 juli 2019 M&A

Vinge har biträtt Bragnum Invest i samband med förvärvet av SkySparc, en oberoende systemleverantör, betrodd av banker, centralbanker, Fortune 100 corporate treasuries och kapitalförvaltare, som erbjuder kompletterande programvara, outsourcad support samt ett brett erbjudande av finansiella och tekniska konsulttjänster. 

Vinges team bestod i huvudsak av Christina Kokko, projektledare Hedvig Ekdahl och Christina Odengran, Ulrich Ziche, Lisa Ullman, Sarah Berger, Agnes Perbo, Christopher Widström, Ilze Lukins samt Victoria Owetz.

Befintliga SkySparc ägare och medarbetare förblir betydande aktieägare i bolaget.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Haapanen

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Haapanen, som är ett väletablerat finskt specialistbolag.
14 januari 2026

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026