Uppdrag

Vinge företräder vid försäljning av skolverksamhet

15 maj 2019 M&A

Vinge har företrätt säljarna i samband med dels försäljningen av Brunnby skola genom Montessoriförskolan Björken AB till Montessori Förskolor och Skolor i Sverige AB som ingår i Atvexagruppen, dels försäljningen av skolfastigheterna till Kunskapsporten AB.

Vinges team har bestått av delägare Kristian Ford tillsammans med bland andra biträdande juristen Niklas Törnell. Delägare Anna Edström har biträtt i fastighetsrättsliga frågor. 


 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025