Uppdrag

Vinge företräder vid försäljning av skolverksamhet

15 maj 2019 M&A

Vinge har företrätt säljarna i samband med dels försäljningen av Brunnby skola genom Montessoriförskolan Björken AB till Montessori Förskolor och Skolor i Sverige AB som ingår i Atvexagruppen, dels försäljningen av skolfastigheterna till Kunskapsporten AB.

Vinges team har bestått av delägare Kristian Ford tillsammans med bland andra biträdande juristen Niklas Törnell. Delägare Anna Edström har biträtt i fastighetsrättsliga frågor. 


 

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026