Uppdrag

Vinge företrädde Equinor vid försäljning av aktier i Lundin Petroleum och investering

Det norska energibolaget Equinor ASA meddelade den 7 juli att överenskommelse ingåtts med Lundin Petroleum AB (publ) om att avyttra omkring 54,5 miljoner aktier i Lundin Petroleum för en total köpeskilling om cirka 1,56 miljarder USD samt att förvärva 2,6 procent av utbyggnadsprojektet Johan Sverdrup för en kontant köpeskilling om 910 miljoner USD.

Equinor ASA är ett globalt energibolag med över 20 000 anställda och verksamhet i mer än 30 länder. Equinor är den största olje  och gas-operatören i Norge, en av de största offshore operatörerna globalt och har en växande portfölj av förnyelsebara tillgångar inom vind  och solkraft.
 
Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, David Andersson, Johan Karlsson och Anna Grigorian.
 
 

Relaterat

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Lejon Entreprenad

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Lejon Entreprenad, ett väletablerat specialistföretag som erbjuder kvalificerade tjänster inom ytbehandling, inklusive industrimålning, rostskyddsmålning och FROSIO-inspektioner.
27 oktober 2025

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025