Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Memira

8 juli 2019 M&A

Vinge har biträtt Patricia Industries AB, en del av Investor AB, och övriga aktieägare i Memira Holding AB vid försäljning av bolaget till nederländska Bergman Clinics BV.

Med 47 kliniker är Memira Skandinaviens ledande kedja inom synkorrigerande operationer och en av de ledande aktörerna i världen på linsbyte.

Transaktionen är beroende av sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg, Karl Klackenberg, Martin Cronsioe, Milad Kamali, Daniel Wendelsson, Maria Schultzberg, Henrik Wastensson och Sofie Sundin. 
 

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Westcomp AB till Tången Industrikapital AB

Genom transaktionen förvärvar Tången cirka 91 procent av aktierna i Westcomp.
15 oktober 2025

Vinge har biträtt i samband med Stirling Square Capital Partners (“SSCP”) försäljning av del av sitt innehav i Infobric till KKR

Genom transaktionen blir KKR en betydande ägare samtidigt som SSCP fortsatt kommer att vara största ägare.
15 oktober 2025

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid Conaptos emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 1 miljard kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier i samband med Conapto Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 1 miljard kronor, samt parallella skriftliga förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till 2 miljarder kronor.
15 oktober 2025