Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Memira

8 juli 2019 M&A

Vinge har biträtt Patricia Industries AB, en del av Investor AB, och övriga aktieägare i Memira Holding AB vid försäljning av bolaget till nederländska Bergman Clinics BV.

Med 47 kliniker är Memira Skandinaviens ledande kedja inom synkorrigerande operationer och en av de ledande aktörerna i världen på linsbyte.

Transaktionen är beroende av sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg, Karl Klackenberg, Martin Cronsioe, Milad Kamali, Daniel Wendelsson, Maria Schultzberg, Henrik Wastensson och Sofie Sundin. 
 

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026