Uppdrag

Vinge biträder fonder förvaltade av Corsair Capital LLC

3 oktober 2019

Vinge biträder fonder förvaltade av Corsair Capital LLC i samband med förvärv av en majoritet av aktierna i Axo AS, en ledande konsumentkredit‑ och låneförmedlare i Skandinavien och Finland.

Vinge har bistått med legal rådgivning avseende Axo Finans svenska verksamhet och har arbetat tillsammans med Slaughter and May (Storbritannien) och BAHR (Norge). 

Vinges team har framförallt bestått av delägarna Christina Kokko (M&A) och Emma Stuart-Beck (Financial Services) samt biträdande juristerna Michaela Cronemyr, Marith Welin-Berger, Hannes Pettersson (M&A), Caroline Krassén och Anton Sjökvist (Financial Services).

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026