11 februari 2021

Webinar | Vad hände arbetsrättsåret 2020?

Vinge i Malmö bjuder in till tre arbetsrättsliga webinar, detta är del I.

Datum

11 februari 2021

Tid

Vi startar kl: 08.30

Plats

Zoom - mer information skickas till de som anmäler sig.

Vad hände arbetsrättsåret 2020?

År 2020 har varit ett udda år på många sätt, inte minst inom arbetsrätten. Under seminariet kommer vi att summera vad som hände arbetsrättsåret 2020. Vi kommer att prata om corona-relaterade arbetsrättsliga utmaningar och de rättsliga nyheter pandemin fört med sig, att en hel kollektivavtalsrörelse tryckte på pausknappen och hur frågan om modernisering av lagen om anställningsskydd (LAS) nästan utlöste en regeringskris. Därutöver kommer vi att diskutera intressanta rättsfall från Arbetsdomstolen samt nya lagar och föreskrifter som trädde i kraft.

Vi blickar även framåt och reder ut vilken betydelse 2020 års händelser kan tänkas få för arbetsrätten framöver.

Vid frågor vänligen kontakta Malin Nilsson, malin.nilsson@vinge.se

OSA senast den 9 februari genom att registrera dig här >>>

 



Vinges Arbetsrättsgrupp i Skåne

Ingela Malmborg
Delägare
010 614 55 39
ingela.malmborg@vinge.se

Emelie Svensäter Jerntorp
Counsel
010 614 55 15
emelie.svensater.jerntorp@vinge.se

Daniel Melander Björner
Biträdande jurist
010 614 56 20
daniel.melanderbjorner@vinge.se

Sofia Dam Wahlin
Advokat
010 614 58 35
sofia.dam.wahlin@vinge.se

Freja Najafi Kristensen
Biträdande jurist
010 614 55 20
freja.najafi.kristensen@vinge.se

Selma Beganovic
Biträdande jurist
010 614 56 04
selma.beganovic@vinge.se

Karin Gynnerstedt
Biträdande jurist
010 614 56 33
karin.gynnerstedt@vinge.se

Du kanske också är intresserad av

16 juni 2021

I uppstarten av ett samhällsbyggnadsprojekt aktualiseras ofta frågan om miljörättsligt ansvar för fö…

16 juni 2021

Välkommen till 45 min konkurrensrätt till frukost.