3 juni 2021

Webinar | Senaste nytt om Metoo – ett dansk/svenskt perspektiv

Vinge i Malmö bjuder in till tre arbetsrättsliga webinar, detta är del III.

Datum

3 juni 2021

Tid

Vi startar kl: 08.30

Plats

Zoom - mer information skickas till de som anmäler sig.

Senaste nytt om Metoo – ett dansk/svenskt perspektiv

Sexuella trakasserier på arbetsplatsen är ett arbetsmiljöproblem som fick stor uppmärksamhet i Sverige när metoo-rörelsen drog in över landet år 2017. I princip alla branscher i Sverige har påverkats och systematiskt arbete med arbetsmiljön i syfte att förebygga trakasserier är idag en naturlig del av varje organisations verksamhet. I Danmark reagerade organisationerna annorlunda, men under hösten 2020 lyftes frågan på nytt och med större kraft. Emelie Svensäter Jerntorp diskuterar vid det här webinariet tillsammans med Lise Lauridsen, som är arbetsrättsjurist och partner vid advokatbyrån Bech-Bruun i Köpenhamn, vilket inflytande metoo-rörelsen har fått i Sverige och Danmark och hur metoo-rörelsen har förändrat arbetsgivares arbete med att förebygga sexuella trakasserier på arbetsplatsen.

Vid frågor vänligen kontakta Malin Nilsson, malin.nilsson@vinge.se

OSA senast den 1 juni genom att registrera dig här >>>

 



Vinges Arbetsrättsgrupp i Skåne

Ingela Malmborg
Delägare
010 614 55 39
ingela.malmborg@vinge.se

Emelie Svensäter Jerntorp
Counsel
010 614 55 15
emelie.svensater.jerntorp@vinge.se

Daniel Melander Björner
Biträdande jurist
010 614 56 20
daniel.melanderbjorner@vinge.se

Sofia Dam Wahlin
Advokat
010 614 58 35
sofia.dam.wahlin@vinge.se

Freja Najafi Kristensen
Biträdande jurist
010 614 55 20
freja.najafi.kristensen@vinge.se

Selma Beganovic
Biträdande jurist
010 614 56 04
selma.beganovic@vinge.se

Karin Gynnerstedt
Biträdande jurist
010 614 56 33
karin.gynnerstedt@vinge.se

Du kanske också är intresserad av

10 februari 2021

Vinge Talang - Förhandling

Detta är del 2 i Vinge Talangs webinarserie vars syfte är att minska glappet mellan juristlinjen och…
10 februari 2021
14 april 2021

Vinge Talang - Samarbete, mentorskap & feedback

Detta är den tredje och sista delen i Vinge Talangs webinarserie vars syfte är att minska glappet me…
14 april 2021
11 februari 2021

Webinar | Vad hände arbetsrättsåret 2020?

Vinge i Malmö bjuder in till tre arbetsrättsliga webinar, detta är del I.
11 februari 2021