25 mars 2021

Webinar | Provanställning

Vinge i Malmö bjuder in till tre arbetsrättsliga webinar, detta är del II.

Datum

25 mars 2021

Tid

Vi startar kl: 08.30

Plats

Zoom - mer information skickas till de som anmäler sig.

Provanställning

Det är vanligt förekommande att arbetsgivare väljer att provanställa under de första sex månaderna som en ny arbetstagare arbetar på arbetsplatsen. En arbetsgivare behöver inte ange något skäl för att avsluta en sådan anställning. Syftet är att arbetsgivaren ska få möjlighet att bedöma arbetstagarens lämplighet för befattningen. Vid provperiodens slut övergår provanställningen som huvudregel till en tillsvidareanställning, om den inte har avslutats dessförinnan. Anställningsformen diskuterades en hel del förra året med anledning av Arbetsdomstolens dom AD 2020 nr 53, vilken klargjorde under vilka förutsättningar en provperiod kan förlängas. Under detta webinar kommer vi därför att fördjupa oss i reglerna om provanställningen, gå igenom förra årets rättsfall och ge praktiska tips på allt en arbetsgivare som använder sig av provanställning behöver tänka på.



Vid frågor vänligen kontakta Malin Nilsson, malin.nilsson@vinge.se

OSA senast den 23 mars genom att registrera dig här.



Vinges Arbetsrättsgrupp i Skåne

Ingela Malmborg
Delägare
010 614 55 39
ingela.malmborg@vinge.se

Emelie Svensäter Jerntorp
Counsel
010 614 55 15
emelie.svensater.jerntorp@vinge.se

Daniel Melander Björner
Biträdande jurist
010 614 56 20
daniel.melanderbjorner@vinge.se

Sofia Dam Wahlin
Advokat
010 614 58 35
sofia.dam.wahlin@vinge.se

Selma Beganovic
Biträdande jurist
010 614 56 04
selma.beganovic@vinge.se

Karin Gynnerstedt
Biträdande jurist
010 614 56 33
karin.gynnerstedt@vinge.se

Du kanske också är intresserad av

1 november 2021

Välkomna till JiA-dagarna i Lund 1-4 november!

10 november 2021

Välkomna till Kontaktdagen i Uppsala den 10 november!

12 november 2021

Välkomna til JIF-dagen i Karlstad den 12 november!