5 november 2020

Webinar | När får man omplacera en medarbetare till andra arbetsuppgifter?

Detta är del II i Vinge i Malmös arbetsrättsliga seminarieserie i tre delar.

Datum

5 november 2020

Tid

08.30

Plats

Zoom ‑ mer information skickas till de som anmäler sig.

Vinge i Malmö bjuder in till höstens arbetsrättsliga seminarieserie i tre delar. Eftersom denna höst inte tillhör det vanliga slaget kommer samtliga seminarium ske i ett digitalt livesänt format. Självklart kommer det att finnas möjlighet att ställa frågor under varje seminarium!

Del II - När får man omplacera en medarbetare till andra arbetsuppgifter?

Arbetsgivare har som en del av sin rätt att leda och fördela arbete vissa möjligheter att omplacera en medarbetare till andra uppgifter så länge anställningen inte förändras i grunden, oavsett om medarbetaren vill det eller inte. Vad det innebär och hur långt arbetsledningsrätten sträcker sig är inte alltid tydligt. Under seminariet går vi därför igenom omplaceringsregelverket och rättspraxis samt reder ut vad man som arbetsgivare bör tänka på när man överväger att omplacera någon.

Osa senast den 30 oktober genom att registrera dig här>>>

Vid frågor vänligen kontakta Malin Nilsson, malin.nilsson@vinge.se



Vinges Arbetsrättsgrupp i Skåne

Ingela Malmborg
Delägare
010 614 55 39
ingela.malmborg@vinge.se

Emelie Svensäter Jerntorp
Counsel
010 614 55 15
emelie.svensater.jerntorp@vinge.se

Daniel Melander Björner
Biträdande jurist
010 614 56 20
daniel.melanderbjorner@vinge.se

Sofia Dam Wahlin
Advokat
010 614 58 35
sofia.dam.wahlin@vinge.se

Freja Najafi Kristensen
Biträdande jurist
010 614 55 20
freja.najafi.kristensen@vinge.se

Selma Beganovic
Biträdande jurist
010 614 56 04
selma.beganovic@vinge.se

Karin Gynnerstedt
Biträdande jurist
010 614 56 33
karin.gynnerstedt@vinge.se

Du kanske också är intresserad av

30 september 2020

Webinar | Schrems II – vad gör vi nu?

Domen i det uppmärksammade Schrems II-målet kastade om spelplanen för hur personuppgifter lagligen kan överföras till USA och andra länder utanför EU/EES. I och med domen har EU-domstolen ogiltigförklarat Privacy Shield och påtalat att användning av standardavtalsklausuler förutsätter en bedömning i det enskilda fallet.

30 september 2020
24 september 2020

Webinar | Hemarbete och arbetsgivares arbetsmiljöansvar

Detta är del I i Vinge i Malmös arbetsrättsliga seminarieserie i tre delar.

24 september 2020
5 november 2020

Webinar | När får man omplacera en medarbetare till andra arbetsuppgifter?

Detta är del II i Vinge i Malmös arbetsrättsliga seminarieserie i tre delar.

5 november 2020