3 december 2020

Webinar | Att undvika diskriminering vid rekrytering och på arbetsplatsen

Detta är del III i Vinge i Malmös arbetsrättsliga seminarieserie i tre delar.

Datum

3 december 2020

Tid

08.30

Plats

Zoom ‑ mer information skickas till de som anmäler sig.

Vinge i Malmö bjuder in till höstens arbetsrättsliga seminarieserie i tre delar. Eftersom denna höst inte tillhör det vanliga slaget kommer samtliga seminarium ske i ett digitalt livesänt format. Självklart kommer det att finnas möjlighet att ställa frågor under varje seminarium!

Del III - Att undvika diskriminering vid rekrytering och på arbetsplatsen

Att känna sig diskriminerad är inte alltid samma sak som att ha blivit diskriminerad i lagens mening. Under seminariet ger vi handfasta tips på vad alla arbetsgivare behöver tänka på inför och under rekryteringsprocessen, under anställningstiden och vid avslutandet av en anställning. Vi går även igenom rättspraxis och reder ut konsekvenserna av konstaterad diskriminering.

Osa senast den 27 november genom att registrera dig här>>>

Vid frågor vänligen kontakta Malin Nilsson, malin.nilsson@vinge.se



 

Vinges Arbetsrättsgrupp i Skåne

Ingela Malmborg
Delägare
010 614 55 39
ingela.malmborg@vinge.se

Emelie Svensäter Jerntorp
Counsel
010 614 55 15
emelie.svensater.jerntorp@vinge.se

Daniel Melander Björner
Biträdande jurist
010 614 56 20
daniel.melanderbjorner@vinge.se

Sofia Dam Wahlin
Advokat
010 614 58 35
sofia.dam.wahlin@vinge.se

Freja Najafi Kristensen
Biträdande jurist
010 614 55 20
freja.najafi.kristensen@vinge.se

Selma Beganovic
Biträdande jurist
010 614 56 04
selma.beganovic@vinge.se

Karin Gynnerstedt
Biträdande jurist
010 614 56 33
karin.gynnerstedt@vinge.se

Du kanske också är intresserad av

25 november 2020

Vinge Talang - Klientrelationer

Detta är del 1 i Vinge Talangs webinarserie vars syfte är att minska glappet mellan juristlinjen och…
25 november 2020
10 februari 2021

Vinge Talang - Förhandling

Detta är del 2 i Vinge Talangs webinarserie vars syfte är att minska glappet mellan juristlinjen och…
10 februari 2021
14 april 2021

Vinge Talang - Samarbete, mentorskap & feedback

Detta är den tredje och sista delen i Vinge Talangs webinarserie vars syfte är att minska glappet me…
14 april 2021